info@padidavaran.com ۰۲۱-۲۱۷۸

خریداران دست‌بسته در بازار مسکن

 به نقل از دنیای اقتصاد یک گروه از جامعه خریداران مسکن در تهران، معطل «تکمیل قدرت خرید» یا «به جمع‌بندی رسیدن» گروه ضعیف این جامعه مانده است.
گروه اول – معطل مانده- همان افرادی هستند که در حال حاضر مالک واحدهای نقلی (مساحت کمتر از ۶۰ مترمربع) هستند و در سال جدید قصد تبدیل آپارتمان خود به واحدی با سن بنای کمتر و مساحت بیشتر را دارند.
گروه دوم نیز همان خانه‌اولی‌ها هستند که قصد اولین تجربه خرید آپارتمان را دارند اما بودجه نقدی آنها فعلا کامل نیست.
در ظاهر، بین گروه اول و گروه دوم رابطه‌ای برقرار نیست و هر کدام می‌توانند از عرضه‌های موجود در بازار استفاده کنند. اما واقعیت آن است که خرید گروه اول منوط به فروش است و فروش آپارتمان‌های تحت مالکیت گروه اول به قدرت خرید گروه دوم گره خورده است.
مشتری فروشنده‌های واحدهای کم‌متراژ، خانه‌اولی‌ها هستند. بنابراین گروه اول در صورتی که بتواند واحدها را به گروه دوم عرضه کند، خود امکان خرید را پیدا می‌کند.
در حال حاضر گروه اول برای خرید واحدهای با مساحت بیش از ۶۰ مترمربع، دست بسته است. این گروه به بودجه نقد برای خرید نیاز دارد. بودجه نقد این گروه از محل فروش واحدهای مسکونی کم‌متراژ به گروه دوم تامین خواهد شد. گروه اول چندان نیاز مبرم به تسهیلات خرید ندارد اما گروه دوم کاملا به وام‌های فعلی وابسته است و چون قدرت این تسهیلات در برابر قیمت مسکن از بین رفته است، عملیات خرید به بن‌بست خورده است.
بخشی از رکود معاملات مسکن در همین ارتباط گروهی بین خریداران مسکن خلاصه می‌شود.
متقاضیان تبدیل واحدهای فعلی به واحدهای بزرگ‌تر اگر با مکانیزم مشخص از طریق سیستم بانکی یا موسسات اعتباری بتوانند همچون تولیدکننده‌ها، به اعتبار مالی مشخص با دوره زمانی نه چندان طولانی شبیه به سرمایه‌ در گردش که بانک‌ها به صنعتگران پرداخت می‌کنند، مجهز شوند در این صورت بازار معاملات ملک از این محل به حرکت خواهد افتاد.

 
   

 

تماس با ما

شرکت پدیدآوران اطلس پارس
تهران ، شریعتی ، خیابان دستگردی (ظفر شرقی) ، کوچه شریفی ، پلاک ۴ ، واحد۱۱ و ۱۲

۰۲۱-۲۱۷۸

Telegram Channel

Whatsapp Channel
info@padidavaran.com
instagram:@p.a.pars
شنبه الی چهارشنبه -  ۸ صبح الی ۱۷